Åter till startsidan

Se Fritidsresors sidor om Teneriffa och Gran Canaria
Teneriffa, Gran Canaria, La Palma, La Gomera, El Hierro och Lanzarote.
Filmer, bilder väder och resetips om Kanarieöarna både sommar och vinter.


Sök i gamla forumet 
Sök i detta forum


 

   
Kanarieforum - Ataitana Faro Bungalows
Kanarieforum
Kanarieforum
Hem | Din profil | Registrering | Aktiva Ämnen | Medlemmar | Sök | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Gran Canaria
 Boende på Gran Canaria
 Ataitana Faro Bungalows
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Author Previous Topic Topic Next Topic  

mims

Sweden
1 Posts

Posted - 10/17/2007 :  15:03:55  Show Profile  Reply with Quote
Vi ska åka till Gran canaria nästa sommar och behöver lite hälp med att hitta bra boende, vi är en liten familj på 3 plus svärmor som ska dit och vill ju då ha ett barnvänligt hotell...

På Ticket har dom detta hotell:

Ataitana Faro Bungalows, va säger ni om det?

Webbred

Sweden
173 Posts

Posted - 12/23/2008 :  11:23:35  Show Profile  Visit Webbred's Homepage  Reply with Quote
Jag har bott nyligen tre veckor på Ataitana Faro Bungalows i Sonneland, Maspalomas. Det är inget för den som irriterar sig på felande lysknappar, trasiga elkontakter, surrande kylskåp och andra skavanker. Eller den som tycker galonkädsel i soffan är otänkbart.
Men det låga priset är oslagbart och det är värt lite extra för ett poolsideläge. Här bor en del spanjorer, några med långtidshyra och den del folk som jobbar på ön. Annars mest norrmän, men fler svenskar senare i vinter. Gott om plats vid poolen, bra städning, service i reception och butik dygnet runt hör till plussidorna. Samt gratis trådlöst internet (om än långsamt).
Men poolen var kall (jag var en av de få som badade i den...) så frågan är om det är särskilt barnvänligt. Restaurang finns också, men det verkar mest vara pizzorna som folk tyckte var värda att köpa där.
Ett plus är att det inte är långt ner till busshållplats, gångavstånd ca 25 minuter till Faro Maspalomas (stränderna vid fyren. Badbussar går visst också till stränderna.
Film om Aitaitana Faro hittar du här:
http://www.kanarieoarna.nu/bokahotell.htm
(Obs att alla lägenheter har nog inte riktigt samma utsikt)
Go to Top of Page

elsueco

Spain
300 Posts

Posted - 12/24/2008 :  12:07:47  Show Profile  Reply with Quote
Hej Mims,

Om du skriver till mig direkt på: t.dyner@hotmail.com så kan jag hjälpa dig med boende i sommar.
Go to Top of Page

LaSirena

Sweden
60 Posts

Posted - 12/27/2008 :  15:31:18  Show Profile  Visit LaSirena's Homepage  Click to see LaSirena's MSN Messenger address  Reply with Quote
Hej!

Vi bor just nu pa Ataitana Faro Bungalows och hotellrummet ar okej med trappa upp till sovrum och WC/dusch. I koket star ett kylkskap och surrar precis som Webbred sa. Hotellet ligger langt fran allt, det finns enstaka restauranger i omradet och det gar gratis bussar till Maspalomas Faro. Vi fick var samsta Irisch Coffe pa hotellrestaurangen. Det basta med hotellet ar att det ar tyst och lugnt.

//La Sirena som lider av kronisk GC-feber.
gcputte@live.se
Go to Top of Page

Webbred

Sweden
173 Posts

Posted - 12/31/2008 :  18:41:23  Show Profile  Visit Webbred's Homepage  Reply with Quote
Kylskåpet kan förstås stängas av nattetid. Men det stör inte i sovrummet en trappa upp.
Mitt restaurangtips är första tavernan till vänster en bit upp längs gatan. Enkelt men vällägat och sallad med tillbehör ingår. Glider man sedan in på det stora Duna hotellet längre upp så finns både barer och gratis underhållning.
Närmaste centra med barer och restauranger är annars i Faro2 bara 15-20 minuters promenad bort.
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Jump To:
Kanarieforum © Profero Media Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000