Åter till startsidan

 

Hem

Kanarieforum

Hotellguide

Resor & flyg

Hyr bil

Väder

Skicka vykort

Webbkameror

 

Nu är karnevalen i Las Palmas slut och drar vidare





Snabbval för information och bokning till Vings resmål på Kanarieöarna:

 

 


Skriv bara ett sökord här.fc

Karnevalsprogram 2010
Santa Cruz de Tenerife nfo.
Maspalomas Carnival info.
Las Palmas de Gran Canaria Info.

Canaria Puerto de la Cruz info.
Los Cristianos Tenerife info.

NYHETER
2010-03-08
Presentation av kandidaterna till drottning ”Carnival Arona 2010”

I fredags presenterades årets kandidater för kröningen av årets drottningar. Sex kandidater, för barn och vuxna, visade upp sig inför en stor publik som samlats för att närvara vid årets första festlighet.

   

I morgon fortsätter karnevalen med dans för de äldre, start 20,30, och uppträdande med gruppen "‘Trío Acorde” och ”el ‘Dúo Ilusión”.´Senare delen av veckan är vikt för drottningarnas kröningar. På torsdag kommer ”Gala Reina Infantil” 20:30 då de sex barnkandidaterna gör upp om titeln. På fredag 21:00 koras ” la Reina Carneval 2010” , en prestigefull titel.

Avslutning sker på söndag 14 mars, 17:00. ”Gran Coso” är det stora karnevalståget som paraderar med musik, dans och färgsprakande dräkter som startar från Paloma Beach (Gran Arona hotell) i Los Cristianos. Paraden har som mål kulturhuset i Los Cristianos där ”Dance Carnival” med framträdanden av gruppen "Wamampy" på nöjesfältet utanför Valdes Center, avslutar årets karneval i Arona 2010.

2010-02-12
Teneriffa har en ny drottning
Alicia San Juan McNutty heter den nykorade drottningen. Efter en lång och tidsödande presentation av de tolv kandidater kunde man efter fyra timmar enas om en segrare.
Eftersom segrarinnan representerade tidningen El Dia, som nu för tredje gången var segrarens sponsor, kunde inte kommentatorer undgå att spekulera. El Dia försvarar sig med att tidningen inte hade någon representant i juryn.

2010-02-06
Karnevalen i Santa Cruz är nu i full gång. Det som hör till tradition i karnevalens program är grupper som kallas ”Murgas”, grupper som tävlar i olika kategorier med satiriska texter om politiker och företeelser i samhället.
I lördags kväll korades för tredje gången gruppen ”Triqui Traques” till segrare i en av många kategorier. Över 13 000 åskådare bevittnade de tävlande grupperna nere vid hamnområdet i Santa Cruz.

2010-02-06
Gran Canaria har korat sin drottning. Årets karnevalsdrottning korades i fredags kväll. Under temat "Television" kunde 19-åringen Mame Yame Matallah koras som segrare i sin dräkt "Yuma". Totalt fanns tio kandidater som kandiderade i denna prestige fyllda tävling. Efter en tre timmar lång show korades den 19-årige Mame Yame Matallah.
Varje deltagare uppträder i dräkter som är färgsprakande och ofta väldigt tunga att bära. Dräkten tas fram av en designer och presenteras tillsammans av en sponsor.

Sardinens begravning
"Entierro de la sardina", (Sardinens begravning) firas på många platser i Spanien. Sardinens begravning sker som avslutar karnevalen och inleder fastan.
Att begrava sardinen har ett symboliskt värde som innebär att allt gammalt begravs för att sedan återfödas på nytt med ny styrka och vitalitet.
Firandet kan se lite olika ut men oftast framförs en jättestor konstgjord sardin i en begravningsprocession genom byarna. Begravningståget sörjer mycket teatraliskt sardinens död. Deltagarna är utklädda och dansar till typisk karnevalsmusik. I en del städer stannar tåget på vägen och avnjuter typiska sötsaker för karnevalen.

Karnevalens historia 
Santa Cruz de Tenerife

Som alla andra traditioner har även Karnevalen på Teneriffa en historia. Att dagens festligheter i samband med denna färglada fest och medryckande musik inte dött ut kan nog lätt förstås när man ser kanariernas engagemang för karnevalen. Det arbete som läggs ned på att delta med fantasifulla dräkter, intränade sånger och dansnummer visar på att de tar detta återkommande arrangemang på allvar. Hur uppstår då en tradition av detta slag?

Det är känt att firandet, som sker 40 dagar före påsk har pågått under århundraden. Det första spår man kan finna i dokument över den populära karnevalen härrör från 1700-talet. Överklassen i Santa Cruz höll glamourösa klänningspartyn i sina hem, imiterande societeten i viktiga huvudstäder i Europa. De ödmjuka invånarna tog sedan festligheterna med sig ut på gatorna, införde spontana lekar, fåniga kostymer gjorda av säckar.

Går man tillbaka till år 1852, blev myndigheterna tvingade av allmänheten att godta festligheterna men satte regler och krav på dessa. Stor vikt  lades på inbördes respekt och de skulle ske i kvällningen  under gott uppförande.

Kring 1910 hade karnevalen rotat sig för fullt och befolkningen roade sig kungligt. Med introduktionen av priser för originellaste kostym, utvecklades dresserna till att bli allt mer eleganta. På det glada 20-talets karnevaler bildades många musikala grupper och privata klubbar och tjusiga klänningspartyn.

Från 40-talet till mitten av 50-talet förbjöds Karnevalen av General Francos regering, men mot slutet av 50-talet började karnevalen gradvis bli populär igen. Regering och kyrka låtsades inte längre se festligheterna och ända fram till 1961 annonserades festligheterna som en ”Vinter festival”. 1962 kom den första officiella affischen av myndigheterna, men det skulle dröja ända fram till 1977 som man stolt använde ordet Karneval. Utan tvekan har den ökande turismen på 60-talet gett Santa Cruz internationell berömmelse och den betydelse den så väl förtjänar.

1980 förklarades festen som ”Internationellt turist intresse”.
Närmare en halv miljon personer är på ett eller annat delaktiga i Karnevalen. Television från ett 40-tal länder brukar vara med  vid val av karnevalens drottning och massor av euro och energi spenderades av olika grupper och individer på tyger, dekorationer, peruker och andra tillbehör till förklädnaden.
Nu är det inte endast Santa Cruz som har karneval på Tenerife. Andra städer och byar som firar sin egna karneval är bl.a. Puerto de la Cruz, Tacoronte, Candelaria, Los Gigantes och naturligtvis Los Cristianos.  
     

Karnevalen i Santa Cruz de Tenerife är världens näst största efter Rio!

   

Maila artikeln till en bekant!
Till e-post:Avsändare:

 

Copyright: Profero Media